Skip to content

27 Davos RoadBrick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block900
Lot7.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,304
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
55%
Improvement Value:$122,800
45%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+9.4%
2024$6,539+3.8%
2023$6,301-2.6%
2022$6,466+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$431,000
Sq Ft1,304DeedBook 19274, Page 577Recorded1/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1984