Skip to content

300 Princeton AveBrick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Feb 22, 2013

Property Information

Block901.20
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,860
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,200
38%
Improvement Value:$210,300
62%
Total Assessment$337,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,809+5.4%
2024$8,360+3.6%
2023$8,066+1.3%
2022$7,962+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 15460, Page 366