Skip to content

26 N Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block901.20
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,748
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$249,900
68%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+5.4%
2024$9,162+3.6%
2023$8,841+1.3%
2022$8,726+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,748DeedBook 16944, Page 439Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5198, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1986