Skip to content

28 N Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block901.20
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,416
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
35%
Improvement Value:$220,200
65%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908+5.4%
2024$8,454+3.6%
2023$8,157+1.3%
2022$8,051+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 10919, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1986