Skip to content

10 N Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block901.20
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
45%
Improvement Value:$143,200
55%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+5.4%
2024$6,490+3.6%
2023$6,262+1.3%
2022$6,181+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft2,202DeedBook 17604, Page 1525Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1958