Skip to content

33 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Apr 11, 1996

Property Information

Block901.22
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
60%
Improvement Value:$159,400
40%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,323+5.4%
2024$9,797+3.6%
2023$9,452+1.3%
2022$9,330+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5363, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1970