Skip to content

51 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block901.22
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1783
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,783
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
67%
Improvement Value:$152,600
33%
Total Assessment$465,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,139+5.4%
2024$11,521+5.5%
2023$10,918+3.1%
2022$10,594+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,783DeedBook 17827, Page 1015Recorded3/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 14857, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1970