Skip to content

63 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 24, 1996

Property Information

Block901.22
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2350
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
48%
Improvement Value:$253,800
52%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,674+5.4%
2024$12,028+3.6%
2023$11,606+1.3%
2022$11,455+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5374, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1986