Skip to content

60 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block901.22
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,923
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
62%
Improvement Value:$141,800
38%
Total Assessment$371,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,704+5.4%
2024$9,209+3.6%
2023$8,886+1.3%
2022$8,771+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$753,000
Sq Ft1,923DeedBook 19770, Page 504Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,923DeedBook 15312, Page 363Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 10617, Page 1765

Property Built

Built

Year Built: 1970