Skip to content

38 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block901.22
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,528
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
64%
Improvement Value:$133,400
36%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675+5.4%
2024$9,182+3.6%
2023$8,860+1.3%
2022$8,745+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 12208, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1970