Skip to content

36 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block901.22
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G 1810
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
63%
Improvement Value:$138,800
37%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,780+5.4%
2024$9,281+3.6%
2023$8,955+1.3%
2022$8,839+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,810DeedBook 19274, Page 791Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,810DeedBook 19010, Page 1813Recorded4/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1970