Skip to content

34 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Jul 12, 2011

Property Information

Block901.22
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,206
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
72%
Improvement Value:$93,400
28%
Total Assessment$330,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+5.4%
2024$8,191+3.6%
2023$7,904+1.3%
2022$7,801+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 14937, Page 1884

Property Built

Built

Year Built: 1970