Skip to content

30 Lenape TrailBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block901.22
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1579
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,579
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,300
64%
Improvement Value:$131,100
36%
Total Assessment$368,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+5.4%
2024$9,125+3.6%
2023$8,805+1.3%
2022$8,691+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft1,579DeedBook 19077, Page 1067Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,579DeedBook 18673, Page 1462Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 16249, Page 1152Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5678, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1970