Skip to content

Lenape Trail(Block 901.22 Lot 7)Brick, NJ 08724

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Jul 6, 2001

Property Information

Block901.22
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
98%
Improvement Value:$2,400
2%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,169+5.4%
2024$3,007+3.6%
2023$2,901+1.3%
2022$2,864+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 10464, Page 1862