Skip to content

322 Apache LnBrick, NJ 08724

Built 1952
Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block901.23
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,183
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
57%
Improvement Value:$91,500
43%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,905+2.4%
2020$4,788+2.8%
2019$4,659+0.5%
2018$4,634+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 15996, Page 413Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 15735, Page 1443Recorded1/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952