Skip to content

317 Tuscaloosa LaneBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$34,242
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block901.24
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-POOL 1280
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,280
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
50%
Improvement Value:$124,600
50%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+5.4%
2024$6,153+3.6%
2023$5,937+1.3%
2022$5,860+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,242
DeedBook 14970, Page 1828

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4870, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1965