Skip to content

337 Tuscaloosa LaneBrick, NJ 08724

Built 2007

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block901.24
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,974
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
25%
Improvement Value:$353,400
75%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,374+5.4%
2024$11,743+3.6%
2023$11,331+1.3%
2022$11,184+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 16825, Page 1587Recorded8/4/2017

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 14626, Page 765

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13889, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2007