Skip to content

93 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 21, 2018

Property Information

Block902.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,534
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
47%
Improvement Value:$149,500
53%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+5.4%
2024$7,030+3.6%
2023$6,783+1.3%
2022$6,695+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 17038, Page 393Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 16355, Page 1736Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 10252, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1960