Skip to content

204 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block902.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
58%
Improvement Value:$99,200
42%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+5.4%
2024$5,806+3.6%
2023$5,602+1.3%
2022$5,529+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$268,000
DeedBook 14418, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 10514, Page 1976

Property Built

Built

Year Built: 1950