Skip to content

101 Ariel Pl.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block902.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,400
52%
Improvement Value:$124,600
48%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,786+5.4%
2024$6,440+3.6%
2023$6,214+1.3%
2022$6,133+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10914, Page 326

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10133, Page 1222

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4958, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1960