Skip to content

202 Arrowhead Pk.Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block902.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,300
46%
Improvement Value:$152,900
54%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+5.4%
2024$7,015+3.6%
2023$6,768+1.3%
2022$6,681+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,638DeedBook 19717, Page 851Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$283,200

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 15923, Page 1774Recorded10/23/2014

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 11588, Page 717

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4936, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1958