Skip to content

213 Lorraine Pl.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block902.11
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF3G-P 1816
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,816
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
41%
Improvement Value:$185,100
59%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,216+5.4%
2024$7,798+3.6%
2023$7,524+1.3%
2022$7,426+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 15366, Page 1791

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 10079, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1956