Skip to content

402 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block902.11
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,246
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
53%
Improvement Value:$116,300
47%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+5.4%
2024$6,131+3.6%
2023$5,915+1.3%
2022$5,839+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 11540, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1956