Skip to content

313 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block902.12
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
48%
Improvement Value:$143,200
52%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,138+5.4%
2024$6,775+3.6%
2023$6,537+1.3%
2022$6,452+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$330,000
Sq Ft1,176DeedBook 17856, Page 1587Recorded4/15/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14455, Page 1553

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11565, Page 782

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5323, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1954