Skip to content

301 Nottingham Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block902.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
59%
Improvement Value:$92,400
41%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+5.3%
2024$5,519+3.6%
2023$5,325+1.3%
2022$5,256+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955