Skip to content

106 Crescent Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block902.13
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
49%
Improvement Value:$136,800
51%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003+20.8%
2024$5,796+3.6%
2023$5,593+1.3%
2022$5,520+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 16721, Page 1024Recorded4/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960