Skip to content

105 Suburban Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block902.13
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
51%
Improvement Value:$123,600
49%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+5.4%
2024$6,274+3.6%
2023$6,054+1.3%
2022$5,975+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,176DeedBook 18734, Page 1411Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 17072, Page 1772Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$165,409

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 16858, Page 321Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 4829, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1960