Skip to content

109 Suburban Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jan 22, 2013

Property Information

Block902.13
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,700
50%
Improvement Value:$127,300
50%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708+5.4%
2024$6,366+3.6%
2023$6,142+1.3%
2022$6,063+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 15457, Page 401

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 11050, Page 1825

Property Built

Built

Year Built: 1960