Skip to content

312 Arrowhead Pk.Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Feb 14, 2003

Property Information

Block902.14
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1862
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,862
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
44%
Improvement Value:$162,600
56%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,645+5.4%
2024$7,255+3.6%
2023$7,000+1.3%
2022$6,910+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 11270, Page 1954

Property Built

Built

Year Built: 1955