Skip to content

308 Arrowhead Pk.Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block902.14
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,470
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
51%
Improvement Value:$127,600
49%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+5.4%
2024$6,388+16.1%
2023$5,504+1.3%
2022$5,433+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,470DeedBook 19205, Page 374Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,470DeedBook 19051, Page 435Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5253, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1955