Skip to content

411 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Apr 17, 1998

Property Information

Block902.14
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,470
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
50%
Improvement Value:$131,400
50%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+5.4%
2024$6,482+3.6%
2023$6,255+1.3%
2022$6,174+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5569, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1955