Skip to content

117 Trinity Pl.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block902.15
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
50%
Improvement Value:$128,100
50%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+9.3%
2024$6,175+3.6%
2023$5,958+1.3%
2022$5,881+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 16525, Page 657Recorded9/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960