Skip to content

109 Trinity Pl.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block902.15
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
53%
Improvement Value:$115,200
47%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+5.4%
2024$6,081+3.6%
2023$5,867+1.3%
2022$5,791+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5482, Page 478

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4875, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1955