Skip to content

114 Suburban Rd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block902.16
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
51%
Improvement Value:$122,900
49%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,191+14.8%
2024$6,264+3.6%
2023$6,044+1.3%
2022$5,966+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft1,176DeedBook 19724, Page 757Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,176DeedBook 19564, Page 1591Recorded12/19/2023

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4854, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1957