Skip to content

118 Suburban Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 1993

Property Information

Block902.16
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
52%
Improvement Value:$122,800
48%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+5.5%
2024$6,272+3.6%
2023$6,051+1.3%
2022$5,973+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960