Skip to content

101 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block902.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
55%
Improvement Value:$104,500
45%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+5.4%
2024$5,816+3.6%
2023$5,612+1.3%
2022$5,539+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11142, Page 77

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 10086, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1957