Skip to content

104 Fairway Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block902.18
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
50%
Improvement Value:$131,300
50%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820+5.4%
2024$6,472+3.6%
2023$6,245+1.3%
2022$6,164+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,176DeedBook 19051, Page 1282Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 15220, Page 1633

Property Sale

Sale
$110,001
DeedBook 5592, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1955