Skip to content

126 Fairway Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block902.18
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,308
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
54%
Improvement Value:$111,100
46%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+5.4%
2024$5,984+3.6%
2023$5,774+1.3%
2022$5,699+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,308DeedBook 18289, Page 1299Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11275, Page 777

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 11008, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1955