Skip to content

115 Redwood Pl. EastBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 30, 2016

Property Information

Block902.18
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
52%
Improvement Value:$119,900
48%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+5.4%
2024$6,190+3.6%
2023$5,973+1.3%
2022$5,895+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 16630, Page 744Recorded1/12/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13042, Page 1971

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5165, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1957