Skip to content

112 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block902.20
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,901
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
50%
Improvement Value:$133,400
50%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+5.4%
2024$6,549+3.6%
2023$6,319+1.3%
2022$6,237+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,901DeedBook 15817, Page 133Recorded6/2/2014

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 12205, Page 175

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11399, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1961