Skip to content

206 Colonial Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$244,700
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block902.21
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
55%
Improvement Value:$108,300
45%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+5.4%
2024$5,955+6.7%
2023$5,578+1.3%
2022$5,506+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$244,700
Sq Ft1,176DeedBook 17765, Page 1442Recorded1/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957