Skip to content

98 Lorraine Pl.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block902.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
50%
Improvement Value:$132,700
50%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+5.4%
2024$6,571+3.6%
2023$6,341+1.3%
2022$6,258+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17967, Page 1134Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 16897, Page 1309Recorded10/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1959