Skip to content

103 Midstreams Pl.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block902.22
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1336
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$148,600
53%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+5.4%
2024$6,901+3.6%
2023$6,659+1.3%
2022$6,572+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 14346, Page 1260

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 10449, Page 1273

Property Built

Built

Year Built: 1957