Skip to content

414 Midstreams Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block902.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
50%
Improvement Value:$126,500
50%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,351+5.6%
2024$6,014+3.8%
2023$5,794+1.4%
2022$5,716+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,347DeedBook 19844, Page 256Recorded11/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955