Skip to content

308 Village WayBrick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block902.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
51%
Improvement Value:$126,700
49%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,554+2.5%
2020$5,417+2.9%
2019$5,264+0.6%
2018$5,234+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955