Skip to content

308 Winchester Dr.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block902.25
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
49%
Improvement Value:$138,000
51%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+12.6%
2024$6,274+3.6%
2023$6,054+1.3%
2022$5,975+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,347DeedBook 16768, Page 1956Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14340, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 1955