Skip to content

317 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block902.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
51%
Improvement Value:$127,700
49%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,544+5.6%
2024$6,198+3.8%
2023$5,971+1.4%
2022$5,890+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5471, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1955