Skip to content

309 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block902.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1731
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,731
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,600
43%
Improvement Value:$176,700
57%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+5.4%
2024$7,661+3.6%
2023$7,392+1.3%
2022$7,296+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,731DeedBook 16111, Page 1730Recorded6/19/2015

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 4813, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1955