Skip to content

213 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block902.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,900
53%
Improvement Value:$118,700
47%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,593+5.4%
2024$6,257+3.6%
2023$6,037+1.3%
2022$5,959+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 15195, Page 1210

Property Built

Built

Year Built: 1957