Skip to content

105 Green Tree Rd.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block902.27
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.5

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
47%
Improvement Value:$153,500
53%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+5.4%
2024$7,114+3.6%
2023$6,864+1.3%
2022$6,775+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$312,000
DeedBook 14464, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1955